5 Adımda Doğru Alışveriş Nasıl Yapılır

Telefon bilgisayar vb elektronik eşya alırken hangi marka ve hangi model alacağımıza karar vermekte zorlanırız genelde. Ürün aldıktan sonra pişmanlık yaşamayacağınız bir tavsiyem var size. Vay efendim! keşke bu telefonu alacağıma şu telefonu alsaydım şeklinde bir serzenişte bulunmak istemiyorsanız alışveriş yaparken aşağıda sıralayacağım maddeleri dikkate almanızı şiddetle tavsiye ederim. Denedim işe yarıyor!

  1. İhtiyaca göre ürün segmentini belirleyip bir fiyat aralığı çıkartınız. Burası çok önemli! satış elamanlarının ihtiyacınız olmayan bir ürünü ya da üst model başka bir ürünü size sattığına birçok kez şahit olmuşsunuzdur. İşte bu tuzağa düşmemek için segment ve fiyat aralığını belirledikten sonra buna sadık kalmak gerekiyor. Telefon üzerinden bir örnekkle anlatayım. Maillerime bakacağım ve amatör olarak fotoğraf çekmek için orta segmentte ( 1000-1500 TL) bir telefon benim işimi fazlasıyla görecektir.
  2. Bu segment ve fiyat aralığında ki ürünleri epey.com gibi sitelerden karşılaştırak, zevkine uygun ve özellikleri beklentini en iyi karşılayacak olan ürünü belirle. Marka takıntısı olmadan ürün belirlerseniz daha isabetli bir karar olur diye düşünüyorum. Tabi hiç adı sanı duyulmamış bir markadan da ürün alın demiyorum! Belirlediğim fiyat aralığında benim beklentilerimi karşılayacak telefonları seçtim ve bunları epey.com üzerinden karşılaştırarak en ideal olanı belirledim. Burada önceliğim fotoğraf kalitesi ve ekran çözünürlüğü.
  3. Belirlediğiniz ürünü almak için herkes gibi sizde en uygun fiyata satın almak istersiniz. Fiyat karşılaştırması yapan birçok web sitesi(cimri.com, akakce.com) size bu konuda  yardımcı olacak. Yalnız en az 3 web sitesinden fiyat karşılaştırması yaparak en uygun satan mağazaları tespit ediniz.Çünkü sponsorlu ürün koyan sitelerde var.
  4. Fiyat araştırması yaparken kampanya yapan siteler varsa bunları göz önünde bulundurunuz. Ben bilgisayar alırken 100 TL maxi puan veren bir siteyi tercih ettiğim için indirimli geldi bana. Ya da 1000 TL üzeri alışveriş yapana ingilizce dil seti hediye veren siteler vs var.
  5. Sipariş veriniz. Birde bu noktada koşulsuz iade sağlayan alışveriş siteleri tercih etmenizi öneririm. Mesela gittigidiyor da koşulsuz 15 gün içnde iade edebilirsiniz.

Bu süreç her ne kadar zahmetli görünse de üç dört yıl kullanacağınız bir ürün için zaman ayırmak gerekir diye düşünüyorum.

One Reply to “5 Adımda Doğru Alışveriş Nasıl Yapılır”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir