Amerika Türk Havlusunu Sevdi

Amerika’nın havlu alım gücünün ne denli büyük olduğunu rakamlar bize açık ve net bir şekilde gösteriyor. Böyle büyük bir pastadan pay kapmak için yarışan ülkeler arasında tabi ki Türkiye de var. Yalnız bu pay için ”devede kulak” tabiri kullanılsa yeridir. Eke Tekstil ve Zorlu gibi yıllar önce ABD pazarındaki potansiyeli keşfeden firmalar olduğu gibi, ABC Tekstil gibi son yıllarda hedef pazar olarak ABD’yi seçip ihracat yapmak isteyen firmaların sayısı da az değil. Gelin Amerika havlu pazarının potansiyeline ve Türk firmaların ihracat rakamlarına bir de rakamlar üzerinden bakalım.

 

 

                                                      ABD 2016 İthalat yaptığı ülkeler

ABD’nin 2016 yılı havlu ithalatı 2 milyar dolar. Bu rakam tüm dünyada ithal edilen havlunun % 36’sına denk geliyor. Daha açık bir ifadeyle dünyada en çok havlu alımını Amerika yapıyor. Amerika ile ikinci ithalatçı konumunda olan Japonya ve üçüncü ithalatçı konumundaki Almanya arasında 1.5 milyar dolardan fazla fark var.

Amerika 2016 yılında toplam 252 bin ton havlu ithalatı yaptı. Havlu ithalatının % 91’ini dört ülkeden yaptı. Zaten yukarıda bahsettiğim pastadan pay kapma yarışı da bu dört ülke arasında devam ediyor şimdilik.

ABD’ye ihracat yapan ilk dört ülke

 

2016 Yılında Amerika’nın havlu ithalatı yaptığı ilk dört ülke;

  1. Hindistan: % 37 ile açık ara birinci sırada, yerini uzun yıllar koruyacağa benziyor.
  2. Pakistan: % 26 ile ikinci sırada ciddi pazar payına sahip havlu üreticisi.
  3. Çin: % 23 ile üçüncü sırada ve son yıllardaki artışa göre ikinci sıraya yükselmesi öngörülüyor.
  4. Türkiye: % 5 ile dördüncü sırada yer alıyor.

Bu yarışa Türkiye biraz geç dahil oldu. Yukarıdaki tabloda 2012 yılından itibaren Amerika’ya ihracatın ivme kazandığını görüyoruz. Hem de bu ivme % 6 ile % 20 arasında geniş bir makasta seyrediyor. Bu rakamlar Amerika pazarında yukarıda bahsettiğim gibi ”Devede Kulak” gibi çok az bir miktarı temsil etse de, Türkiye’nin toplam havlu ihracatında % 17.2 gibi yüksek bir orana denk geliyor. ihracat rakamlarındaki beş yıllık artış, Türk ürünlerine olan talebin arttığını da gösteriyor.

Amerika’ya havlu ihracatımız 2016 yılı itibarıyla 102 milyon dolara ulaşarak en çok ihracat yaptığımız ülke konumuna geldi. Almanya 101 milyon dolarla ihracatta ikinci sıraya geriledi. Yukarıdaki tabloda da görüldüğü üzere, bu rakamları gören Türk havlu üreticileri yönünü Amerika’ya çevirmiş durumdalar.

Umarım Türk havlusu Amerika pazarında hak ettiği ihracat rakamlarına en kısa zamanda ulaşır. Zira ”Turkish Towel ” mottosu ile tüm dünyada bilinen bir değere sahip ülkeyiz!

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir