B2B Görüşmesinden Notlar, DENİB’e Teşekkürler

Mayıs ayında Denizli İhrcatçılar Birliği’nin organizatörlüğünde Kuzey Avrupa ülkelerinden gelen ev tekstili firmaları ile verimli B2B görüşmeleri yaptık.  Uzun zamandır aldığım notları paylaşma fırsatı bulamamıştım.

Öncelikle 2. 5 milyar dolar ihracatı olan Denizli’de böyle organizasyonların artırılması en büyük temennimizdir. Katılımcı gözüyle organizasyondan genel anlamda beklentiler ise şöyle;

İsveç, Finlandiya, Norveç ve İslanda’dan 7 farklı firma katıldı. Firmaların toplam ithalatı 35-40 milyon euro civarında yüksek bir meblağ diyebiliriz.. Gerçekten alım potansiyeli çok iyi olan firmalar vardı. Ama böyle bir etkinlik için minimum 12-15 firmanın gelmesi daha tatmin edici olacaktır diye düşünüyorum.  Çünkü bu etkinlik için ciddi anlamda bir harcama yapılıyor. Üretici firmalardan bu sayıyı az bulup verimli olmayacağını düşünen birçok firma vardı. Nitekim üretici firmalardan katılım da gelen sayısına göreydi.

İlk gün öğle saatlerine kadar firmalar ile otelde birebir görüşmeler yapıldı. Bu sürenin biraz daha uzatılması gerekiyor.  Fuar mantığında düşünülerek 20-25 dakika süre tanınmış. Ayrıca firmaları fabrika ziyareteri için davet ettik ama yine bu süreçte sıkıştırılarak koşturmaca ile geçti. Bunların birebir planlanması gerekir. Yani hangi firma ne zaman hangi fabrikaya gidecek bir program ile yapılması gerekiyordu.

Son olarakda katılan firma profillerinin iyice araştırıalarak seçilmesi ve davet edilmesi daha isabetli olacaktır. Gelen firmalardan seramik firması vardı. Evet ev tekstili alımı da yapıyor diye davet edilmiş ama çokda isabetli olmamış.

DENİB’e bu organizasyon için teşekkür ederiz. Devamının sık sık tekrarlanmasını dilerim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *