Evteks 2018 ve Fuar Katılımcılarına Birkaç Tavsiye

2018 Evteks fuarı katılımcılarının beklentileri birbirinden farklı ve bazı firmalar memnun olduklarını söylerken bazıları ise memnun kalmadıklarını söylüyorlar. Bizim açımızdan güzel geçti diyebiliriz. Tabi asıl neticeye ancak birkaç ay içinde alacağımız geri dönüşlere göre varacağız.

Fuarlar ihracatçıların olmazsa olmazıdır. Uzun yıllar önemini koruyacağı kanaatindeyim. Bu yüzden fuar konusunda dersimize iyi çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. Malum her sektörün kendine göre zirve fuarları vardır. Ev tekstili için ise Almanya Heimtex Fuarından sonra İstanbul Evteks fuarı da yoğun ziyaretçi çeken fuarlardan birisidir. Lakin kendine has ziyaretçi portföyü ile azami derecede istifade edilebilmesi için Heimtex fuarından farklı olarak özel ihtimam gösterilmesi gereken bir fuardır. Bunun için birkaç madde ile gözlemlerimi ve tecrübelerimi paylaşacağım. Bu maddeler fuarlara katılan firmalar tarafından yıllarca acı tecrübeler ile öğrenilmiştir. Umarım yeni katılacak olan firmalar bu hususlara dikkat ederler de acı tecrübelerin hepsini yaşayarak öğrenmezler.

Fuarda firmamızı ne kadar müşteri ziyaret ederse satış oranımız o oranda artcağı malumdür. Bunun için fuar hazırlığı bir yıl önceden başlaması gerekir. Sadece ürün vs hazırlığından bahsetmiyorum aynı zamanda potansiyel müşterilerileri standımıza çekecek her türlü aktiviteden bahsediyorum. Bunun için ayrı bir leading çalışması yapmak gerekir ve fuara katılacak olan alıcılara ulaşarak onlar ile fuarda görüşme ayarlamak verimi artıracaktır. Aksi halde elini kolunu sallayarak fuara katılarak, hatta çok güzel koleksiyonlar hazırlayarak fuardan eli boş dönenlerlerden olabiliriz.

Fuara katılacak olan müşteri profillerini iyi analiz etmek gerekiyor. Geçen günlerde Serdar kuzuloğlu çok güzel yeni nesil müşteri profili çizdi;

Önceden her ürünün bir maliyeti vardı ve bunun üzerine tatmin edici bir kar koyularak sunulurdu. Şimdi ise sizin ürününüzün belirli bir fiyatı yok müşterinin belirlediği bir bütçesi var ve buna göre ürün sunmak gerekiyor.

Evteks fuarı ise çoğunluğu Arap, Rus ve Balkan ülkelerinden olan ve Avrupa ve Amerika’ya göre farklı bir kültür ve geliri olan profildeki ziyaretçilerdir. Bunların alım gücünü ve tarzlarını iyi analiz ederek ona göre ürün sunmak gerekiyor. Ayrı bir ihtimam göstermek gerkiyor derken bunu kastediyorum. Araplar nakışlı, dantelli ürünleri italyanlar dekoratif ürünleri vs seviyorsa bu tarz koleksiyolar sunmak gerekiyor.

Fuara katılan ziyaretçiler ile doğru ve hızlı iletişim kurmak için mümkün olduğu kadar farklı dilleri bilen pazarlamacılar ile katılım sağlamak fuardan alınacak verimi artıracaktır. Sadece ingilizce ile birçok insan ile iletişim kurabiliyoruz. Ama konu satış olduğu zaman alıcının ana dilini bilmek ile 1-0 öne geçmiş olacağınızı unutmayın. Hele hele katılımcılar Arap, Rus ve İtalyanlar olan bir fuarda sadece ingilizce ile yetersiz kalındığına sizde birçok kez şahit olmuşsunuzdur. Ya da gelen alıcılar yanında ingilizce bilen birisi ile geliyorlar ve tercüman ürüne hakim olmadığı için detayları atlayarak aktarabiliyor. Bunun içindir ki direk ana dilde ve firma sahibi ile yapılan görüşmelerde satışa dönüşme oranı maksimumdur.

Özetle Binlerce euro harcayarak katıldığımız fuarlardan azami derecede istifade etmek için emek harcamanın ötesinde profosyönel bir şekilde hazırlanılmalıdır. Bu maddelere ilave düşüncelerinizi ve yorumlarınızı almaktan mutluluk duyarım. Bilgi ve tecrübe paylaştıkça güzeldir tazedir. Can alıcı, olmazsa olmaz dediğiniz dikkat edilmesi gereken 1 madde nedir sizce? Ya da fuarlarda yaşadığınız en acı tecrübe?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *