İhracat Firmalarının B2B Sitelerini Kullanması İçin 5 Neden

B2B-Siteleri

Üreticiyiz ve satış ve pazarlamaya ayıracak milyonlarımız yok. Ayrıca Apple ya da Samsung gibi bir marka değerimizde yok. Global alıcılara nasıl ulaşacağız da müşteri portföyünü genişleteceğiz.

Neyse ki bugün ihracatçılara internetin altın tabakta sunduğu birçok B2B sitesi var. Ayrıca pazarlama ve dijital dünyanın birbirinden ayrılması imkansız olan bir döneme doğru evriliyoruz.  Böyle bir devirde herhangi bir sebeple B2B portallarını kullanmıyorsak kaçıracağımız 5 temel avantajı sıraladım. 

1- 365 Gün Online Uluslararası Fuar

Tamda böyle! Dünya artık küçük bir köy oldu klişesi nasıl yerinde bir söz ise internet de bütün dünyaya hitap eden küçük bir pazar yeri oldu dememin bir sakıncaıs yoktur heralde.

B2B sitelerinde ihracat firmalarının varlığı ve en önemlisi de aktif olması;  İhracat firmalarının dijital mecralarda görünürlüğünün artırılmasını sağlar. Bu platformlar birçok yeni müşterinin cirit attığı yerlerdir. Dolayısıyla potansiyel müşterilerinin gözü önünde bulunmak lazımdır.

Artık B2B siteleri aynı fuarlar gibi alıcı ile satıcıyı buluşturan düşük maliyetli sunum ve satış alanlarına dönüştüler. Dijital platformlardan geri kalarak pazarlamanın eksik olduğunu sizde tecrübe etmişsinizdir! Nasıl ki fuarlarda en işlek holü kapmak için binlerce Euro fazladan para ödüyorsak B2B sitelerininde ne kadar çoğunda aktif olabilirsek müşteriler ile karşılaşma ihtimalimiz o nispetle artar.

En büyük avantajı alıcıların firmamıza karşı algınısının değişmesine neden olur. En azından potansiyel bir müşterinin aklında yer edinebiliriz. Satış sürecinin ilk adımının referans olduğu malumdur! 

Daha açık ifadeyle firma imajının iyileştirilmesinden bahesediyorum.

2- Müşteri Portföyünün Artırılması

B2B pazarlamanın gündeme gelmesiyle artk ihracatta hedef pazar kavramı kalktı. Çünkü yeni bir pazara girmek için orada fuara katılmaya ya da müşteri ziyaretine gitmeye mecbur değiliz.

B2B kanalları vasıtası ile malımızı satabileceğimiz her bölgeye düşük maliyet ile pazarlama yapabiliriz. Yeter ki doğru ve istikrarlı bir şekilde kullanalım. 

B2B siteleri ile müşteri kazanmak yüzyüze müşteri ile görüşmek gibi elbette kolay değil. Minimum Maliyette müşteri kazanıyoruz derken hiç emek harcamadanda müşteri bulunmuyor. Bunun için müşterinin iyi takip edilmesi ve hızlı servis verilmesi gerekiyor. Bunun için Streak mail eklentisini tavsiye edebilirim. Dahada ötesi numune taleplerine en hızlı şekilde cevap verilmesi gerkiyor. Yani emek istior… 

Bu Platform sayesinde belirli bir müşteri portföyüne ulaştıktan sonra otomotik olarak satışları artırmakta mümkün. Çünkü bu müşterilere yeni koleksiyonlar veya geliştirilen farklı bir ürün sunularak test edilebilir ya da satış yapılabilir.

Müşteri datasının geniş olması ve genişletilmeye hergün devam edilmesi gerekir. Çünkü gobal dünyada senin ya da benim müşterim yok. Müşteri var! Bugün buradan alır yarın başkasından alır. Dolayısıyla müşteri gitmeden yerini doldurmaya yönelik çalışmaların yapılacağı en ucuz ve kolaya yol B2B siteleridir. 

3- Niş Pazarlara Ulaşma

Bütün ihracatçı firma patronlarının ” Nerde o eski işler” diye dert yandıklarını sizde duymuşsunuzdur. Özelliklle Tekstilde 2000’lerde nasıl karlı işler yapıldığını biliyoruz. 

Şimdilerde ise o büyük blok işlerin kalmadığını ve gelen siparişlerin adetlerinin azlığından dem vuruyoruz. Doğru! buna ilaç olabilecek en karlı yatırım ise niş işler yapabileceğimiz yeni müşterilere ulaşmaktır.

Niş işleri biraz açalım; Nedir bu niş kavramı?

Öncelikle şurada açıkladığım ürün gibi müşteri kitlesi özel olan müşterilere yönelik ürün gamını çeşitlendirmek gerekiyor.

Yeni bir ürün geliştirmek ya da farklı bir ürün gamına yatırım yapmaktan falan bahsetmiyorum. Ürettiğiniz ürünleri tüketici kitlesine göre sunmaktan bahsediyorum. Bunun en ucuz yolu ise B2B siteleridir. Milyon tane ürün konulup müşterilere sunulabilir. Ayrı ayrı ürün grupları ile birçok müşteri kitlesine ulaşılabilir. Halbuki fuarlarda sadece stantda sergileyebileceğimiz kadar ürün götürebiliyoruz. 

Niş bir iş olduğu zaman kar marjını % 40 yapsan bile müşteri kabul edecektir. Çünkü sıradan bir üretim değil. Sonunda ise 30 bin euroluk iş yapıyorsun ama tır tır yüklediğimiz sıradan ürünlerden 100 bin euroluk iş yapmış gibi para kazanıyorsun. Bu tür işleri bulmak gerek diye düşünüyorum. Yoksa rekabetin kurbanı olup gidiyor üreticiler.

Son yıllarda ise Amozon gibi internet siteleri üzerinden ürünler satma imkanı bulan bütün girişimciler yeni yeni ürünler geliştiyorlar ve bu kişiler genellikle dijital gençlik dediğimiz yeni nesil girişimciler. Yeni bir fikri olan üretime yönelik ne varsa dünyanın öbür ucundan tedarikçi arıyorlar. 
B2B sitelerinden üretici arıyorlar ve ürettirip kendi ülkelerinde satıyorlar. Aradıkları üretici neden sen olmayasın? 

İşte bu genç girişimciler hep niş müşteri! Kaçırmayalım lütfen!

Kobiler özellikle bu tür niş iş fırsatlarını küçük görüp kaçırıyorlar. Önemli olan ciro mu? kar marjı mı? diye sorulsa tabi ki cevabımız ”kapitalist dünyada” daha çok kar elde etmek olacaktır! 

4- Ürün Geliştirmek İçin Paha Biçilmez Fırsatlar Sunuyor

Dünyanın her yerinden firmalar ya da bireysel olarak insanlar günümüz sorunlarına çözüm olarak ya da hayatı kolaylaştırmaya yönelik birçok benzersiz ürünler geliştiriyorlar. Bunları ürettirecek üretici arıyorlar. Bu firmalara ulaşarak yeni ürünler geliştirmeye ortak olabiliriz. 

Konuyu daha iyi anlamak için size taze bir örnek vereyim.

Biz havlu üreticisiyiz ve havlu kumaşından bebek seti yapmak isteyen Kuzey Avrupa ülkesinin birinden bir müşteri bize ulaştı. Koleksiyonlar vs yapılıyor. İstedikleri ürünü biz kendimiz 40 yıl düşünsek aklımıza gelmez. Ama orada yaşayan insanlar kendi zevklerine, iklim şartlarına vs göre bir ürün geliştirmişler ve o pazarda tutacak bir ürün olduğuna inanıyorlar. Eğer tutarsa bunun üretimini yapan üretici de potansiyeli büyük olan bir müşteri kazanmış olacaktır.

Ayrıca yukarıda bahsettiğim gibi emek ve inovasyon olmadan belli bir müşteri kitlesine ulaşılabiliyor ancak. 

5- Google’da Websitenizi Üst Sıralara Çıkmanın Ucuz Yolu

İhracat firmalarının vitrini olan web sitelerinin birçok üretici arasından sıyrılarak google’da üst sıralara çıkması kolay değil. Bunun farkında olan üreticiler dijital pazarlamaya yatırım yapıyor ve ciddi paralar harcıyorlar. Hatta kimisinin parası boşa bile gidiyor. 

B2B siteleri ise bu işe daha çok para harcıyorlar ve bunu çok ciddi bir şekilde yapıyorlar. Bu B2B sitelerinde aktif olarak bulunursak google’da üst sıralara çıkmak için bir avantajımız daha olacaktır.  

Acizene tavsiyemdir. Sektörünüz ile ilgili bütün B2B kanallarına ücretsiz olarak bile olsa üye olunuz. Firmanızın websitesine bile bir miktar trafik çekse kar kardır. 

Ekonomi Bakanlığının B2B Sitelerine Verdiği Teşvikler

B2B sitelerinden ne kadar çok fayda sağlanırsa tabi ki o kadar iyidir. Fakat İhracat için B2B sitelerinden ilk beklenti fuarlar gibi direk sıcak satış olursa ilk aşamada hevesiniz kırılabilir. Belki direk sıcak satış yapılamaz ama satışa giden süreçte katedilmesi gereken birçok aşama ucuza mal edilebilirsiniz.

ABD ve Avrupa gibi hedef pazarlarımız arasında olan gelişmiş ülkelerde alıcı firmaların aktif bir şekilde B2B sitelerinden araştırma yaptığı malumdur. Türk firmaları ise dijital ortamda emekleme aşamasında diyebiliriz.

Yeni yeni Ekonomi Bakanlığı’nın teşviği ile B2B siteleri üzerinden ihracata özendiriliyor. Hatta % 80 oranında teşvik verilen B2B siteleri var. Peki hangi siteleri kapsıyor, şartları nedir vs sorularınız için Ekonomi Bakanlığı’nın Elektronik Ticaret için hazırlamış olduğu siteden daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz.  Tabi teşvik verilen sitelerin ne kadar verimli olduğu tartışılabilir o ayrı bir konudur. 

B2B sitelerden tabi ki istifade edelim de hangisi acaba? Her ne kadar Bakanlık bizi özendirmek için destek verse de bize düşen % 20 lik ücret hiç azımsanmayacak derecede yüksek meblağlar tutabiliyor. Daha da önemlisi Firmaların kendi sektörü dışında faaliyet gösteren bir B2B sitesine üye olma ihtimali bile var.

İhracat için hangi B2B siteleri tercih edilmelidir. Kendi araştırdığım ve kullandığım B2B sitelerinin detaylarını buradan inceleyebilirsiniz.

En önemlisi B2B sitelerine üye olmak değil onları aktif bir şekilde kullanmaktır.

http://mrmutlu.com/ihracat-firmalarinin-kullanmasi-gereken-b2b-siteleri/

Özetle yeni müşterilere ulaşmak için 365 gün emek harcanması gereken B2B sitelerini ihmal etmeyelim! Mevcut müşteri portföyü ile bir yere kadar ciro yapılabilir. Öbür taraftan fuar fuar gezecek bütçemizde olmadığına göre yeni potansiyel müşterilere ulaşmak için B2B sitelerinin etinden sütünden faydalanmak gerekmez mi? 

Bir süre sonra satış yaptığım müşterilerin üzerinden geçerken, satış hacminin üçte ikisinin yeni müşterilerden geldiğini fark ettim. işte gerçek sır buradaydı: Yeni müşteriler, yeni hedefler, daha önce pazarlama yapmadığım insanlar!

Frank Bettger, Satışta gelirinizi ve mutluluğunuzu katlamanın yolları, 1954

Ayrıca satış dehası Frank Bettger’ in kitabından alınan yukarıda ki alıntı kulağımıza küpe olsun! 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *