Ücretsiz Müşteri Takip Programı | Gmail Eklentisi-Streak

müşteri takip programı

Bildiğiniz CRM programı yani müşteri ilişkileri yönetimi programı. Benim gözümde ise potansiyel müşterileri takip programı. Bu linkten inceleyebilirsiniz.

İhracatta veya iç piyasada potansiyel hedef müşterilere ulaşıp satış yapmak için birçok yol deneriz. Fuarlara katılma, Online kanallardan müşteri bulma, B2B organizasyonlarına katılma vs.  Tabi bu kanallar vasıtası ile ulaşılan hedef müşterileri kazanmak çok pahalı ve zor bir süreçtir. Bunu bir örnekle açıklayayım. Beş altı kişilik bir ekiple 70-80 m2 alanı olan bir haftalık yurtdışı fuarına katılma maliyeti 20 – 30 bin euro’ya varıyor. Bu fuarın kendini amorti etmesi için 300-400 bin euroluk bir sipariş alınması gerekiyor. Aksi halde bu fuara katılmanın bir manası olmayacak. Hele hele mevcut müşterisi olmayan yani sıfırdan müşteri kazanacağı bir pazarda fuara katılmanın amortismanı daha da zor olacaktır. Dolayısıyla görüşülen herbir potansiyel müşterinin sıkı takibinin yapılması ve mevcut müşteriler halkasına eklenilmesi temel gayedir.

Potansiyel müşteri ile yüz yüze bile olsa bir defa görüşmekle kolay kolay sipariş gelmiyor. Malum Fuarlarda onlarca kişi ile görüşülüyor ve sonunda müşteri havuzuna dahil edilen firma sayısı görüşülen kişi sayısına nispetle çok az. Uluslarası satışlarda müşteri kazanılması ortalama olarak 6 -12 ay olduğu için bu süreçte potansiyel müşterinin iyi takip edilmesi gerekiyor. Öbür taraftan hiç ihtimal vermediğimiz bir buyer’ın üç beş ay sonra sipariş vermesi de muhtemel. Bu yüzden takip takip takip…

Hedef Müşterilerin takibini eski pazarlamacılar kara defterden takip ederlerdi. Hala bu şekilde müşteri takibi yapan birçok kişi var. Dijital çağın hızına ayak uydurmak için CRM programlarının kullanılması artık kaçınılmazdır. Birde işimizi kolaylaştırıyorsa niçin kullanmayalım ki?

Size kullandığım bir programı paylaşacağım. Gmail eklentisi olarak kullanılabilen Streak programı 200 müşteriye kadar ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Kobilerin birçoğu için ücretsiz program bile birçok iş görür. Peki bu programla neler yapabilirsiniz aşağıda madde madde sıralayalım.

Fuarlarda görüşülen ya da online kanallardan ulaşılan müşterilerin takibini yapmak için excel dosyası yerine bu programı kullanmanız işinizi çok kolaylaştıracak ve tüm potansiyel müşterileri tek bir pencerede aşama aşama göreceksiniz. Örneğin, fuarda görüşülen 200 potansiyel müşteriden 30 tanesi ile kart alışverişi yapıldı, 120 tanesi ürün beğendi fiyat istedi, 20 tanesi numune istedi, 10 tanesi sipariş geçti vs. Aşağıda ki ekran alıntısında bir örnek görebilirsiniz. Ücretli program ile bunların istatistikleride alınabilir.

müşteri takip programı
Streak Mail Takip Programı

Gmail içinde sanki gelen kutusu gibi bir klasör altında müşteri bazlı  tüm mailleri görebilirsiniz ve aynı excel dosyasında yapılan satır ekleme hücre içi not alma vs tüm düzeltmeleri yapabilirsiniz. Aşağıdaki ekran görüntüsü ile daha iyi anlaşılacaktır. En sevdiğim özelliği ise firma ile ne yazıştıysam o profil altında tüm mailleri görebiliyorum ve geriye dönük firma ile hangi aşamadayım kontrol edebiliyorum. Ayrıca Görüşülen kişi hakkında not alınıp, linkedin vs adresi buraya eklenilebilir. All in one yani 🙂

Firma Profili-Streak

Bu ortama listeler excell den de aktarılabilir. Ya da burada toplanan veriler excel’e aktarılabilir. Bu özelliği çok kullanışlı bence.

Bu eklentiyi denemenizi şiddetle öneririm. Denedikçe detaylarını öğreneceksiniz, eğer soracağınız birşey olursa yorum kısmından sorabilirsiniz. Tüm kişiler tek bir yerde toplanıp hızlı ve kolay bir şekilde takip edilebiliyor. Outlook ile uyumlu çalışabiliecek bir program varmı bilmiyorum, varsa harika olur. Ya da buna benzer ücretsiz olan başka müşteri takip programı varsa tavsiyelerinizi beklerim.