Üniversite Adayları! Hangi Bölümü Tercih Edeceğinize Karar Veremediniz mi?

18 Haziran itibariyle LYS Maratonu sona erdi. 11 Temmuz da sonuçlar açıklanacak. Muhtemelen 17-18 Temmuz gibi de tercihler yapılacak. Yıllardır Üniversite hayali kuruyordunuz ve tercih edeceğiniz bölüm için kiminiz kararlı ne istediğini biliyor kiminiz de benim yaptığım gibi aldığımız puan belli olsun da ona göre tercih yaparız mı diyor?

Geçen hafta sonu bir radyo programında denk geldim. Biruni Üniversitesi Rektörü tercih yapacak adaylara tavsiyelerde bulunuyordu. Çok güzel özetledi. Eğer hangi bölümü seçeceğinize henüz karar vermediyseniz, umarım aşağıda kısaca bahsedeceğim bakış açısı karar vermenize yardımcı olur. Öncelikle rahat olun! Gelecek endişesi taşımanıza hiç gerek yok çünkü tercihler yapa yapa hayat sizi bir yerlere getirecek. Ama nereye… 🙂

Tüm hayatımızın dizaynı çoğunlukla Üniversite de alınan eğitim ile şekilleniyor. Daha açık bir ifadeyle ömrümüz boyunca nasıl bir hayat yaşayacağımız bu dört yıllık süreçte belli oluyor diyebiliriz. İstisnalar tabi ki vardır onlar ayrı…

Klasik bir cümle gibi gelebilir ama ”Hayatta önemli olan mutlu olmaktır.” Dolayısıyla tercihleri mutlu olacağımızı düşündüğünüz bir yaşam tarzına göre yapmamız sizce de mantıklı değil mi?

Tercih yaparken Üniversitenin verdiği hizmetlerden hangisi sizi hayat boyu bir mutluluğa götürecekse ona göre tercih yapınız. Üniversiteler özünde üç farklı amaca hizmet ederler. Bölüm seçmeden önce elzem olan bu üç ana başlıktan hangisi size yakın geliyor onu belirlemek lazım. Sonra okuyacağınız bölüme karar vermeniz daha kolay olacaktır.

 1.  Bilim İnsanı yetiştirmek: Temel bilimler dallarında kendinizi yetenekli görüyor ve araştırmaya, okumaya bayılıyorsanız ömrünüz boyunca hem hobi olarak hem de meslek olarak hayatınızı devam ettireceğiz bir alan; Öğretim görevlisi, Araştırma görevlisi yani Bilim insanı olunuz. Seve seve çalışan bir kişi için paha biçilemez bir meşguliyettir.
 2. Meslek edindirmek: Üniversite verdiği diploma ile bir meslek sahibi olamanızı garanti eder ama bir iş garantisi vermez. Her ülkenin kendine göre popüler meslekleri olduğu gibi bizim ülkemizde de istihdam oranı yüksek olan sektörler var. Kamu da çalışmak en popüler meslek bizde. Eğer amacımız meslek edinerek bir iş hayatına atılmak ise özel sektörde tercihlerimizi yapımıza uygun ve istihdam garantisi olan alanlardan yöne kullanmak lazımdır. Türkiye şartlarında popüler sektörler her 10-15 yılda bir değişse de şimdilik Sağlık sektörü bunların en başında geliyor ve sonra inşaat, tekstil… vs devam eder. Kendi karakterinize uygun mesleği belirlemek size kalmış. En çok para kazandıran demiyorum en çok istihdamı olan mesleklerden bahsediyorum. Özel sektörde maaş konusunu ise, sizin yetenek ve sektörün şartlarına bağlı olarak değişir gibi yuvarlak bir cümleyle geçiştirelim.
 3.  Üniversite kültürü vermek: Bu en önemlisi bence, kafası karışık ama gelecekte hangi iş ile hayatını idame ettireceğini kestiremeyen adayların düşünmesi gereken bir durum. Mezun olduktan sonra her türlü iş ortamında ben mutlu olurum, işe ve ortama adapte olabilirim diyorsanız, Tıp gibi uzmanlık isteyen alanlar hariç hangi bölümü okuyacağınızın pek bir anlamı yok. Ama yine de tercih yapmamız lazım değil mi peki bu durumda neye göre tercih yapalım?
 • Öncelikle hangi alana kendinizi meyilli görüyorsanız ve o bölüm size sıcak geliyorsa ona öncelik verin sonra mesleğin detaylarını öğrendikçe seveceksiniz.
 • Mühendislik gibi analitik düşüncelerinizi geliştirecek bir alanda eğitim alınız.
 • İstanbul gibi sosyal imkanları çok olan bir ili tercih ediniz. Staj, özel eğitim ve kültürel faaliyetlere her ilde ulaşmak kolay olmuyor.
 • Uluslararası Üniversiteler ile Erasmus, Sunny vb öğrenci değişimi programları olan üniversiteleri tercih ediniz. Zira kendinizi geliştirmeye en çok katkıyı yurt dışında öğrenim tecrübesi sağlayacaktır.
 • Türkiye’de en azından çalışma imkanı olan bir alan seçiniz. Astronomi ve uzay bilimleri gibi bir bölümde okuyup mezun olduktan sonra Türkiye’de iş ortamı yokmuş demeyiniz.
 • Son olarak baba mesleğinizi sevmeseniz de mezun olduktan sonra işin başına geçme ihtimaliniz yüksekse o alanda eğitim alınız.

Sonuç olarak tercihler hayatın kaçınılmaz bir parçasıdır. Şairin dediği gibi

İki kişi arasında kaldıysanız ikinciyi seçin çünkü birinciyi gerçekten sevseydiniz ikinci olmazdı.

sözü de bir çıkış noktası olabilir mi acaba?

3 Replies to “Üniversite Adayları! Hangi Bölümü Tercih Edeceğinize Karar Veremediniz mi?

  1. Gözünden de kaçmamış hiç 🙂 Yazıyı diğer blogdan buraya taşıdım, taşıdığım tarihi gösteriyor, bende fark etmemiştim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir