Atkıdan Desenli Havlular

Havlularda genelde atkı ipliği olarak Ne 16/1 ya da Ne 15/1 % 100 pamuk ipliği kullanılır. Çekmezlik özelliği ve mukavemeti yüksek olması için endüstriyel ürünler de % 50 Pamuk % 50 Polyester iplik tercih edilir. Yine atkı ipliğinde yıkama yapılmış ya da beyazlatılmış iplikler ende çekme problemi olacak ürünlerde tercih edilir.

Armürlü ve Jakarlı havlularda renkli atkı ipliği ile desen verilerek iplik boyalı havlular gibi birçok desen elde edilebilir.

Polyester Atkılı Havlular

Genel olarak bordürde renkli polyester ipliği kullanılarak top boya yapılan havlulardır. Polyester iplikler fikse edilmiş iplikler olduğu için çekme oranı farklıdır. Polyester bordür geniş ende dokunduğu zaman yıkama sonrası havlu gövdesi ile farklı çekme oranına sahip olacaktır. Bunun neticesinde göze hoş görünmeyen bir yamukluk oluşacaktır. Diğer bir problem ise polyester iplikli bordürlerde pilling ile karşılaşılmaktadır.  Anti-pilling işlemi ile önlenilebilir.

150 veya 300 denye polyester tekstürize iplikler ağır desenli havlularda tercih edilir. 50 numara kesik elyaf polyester ipliği ise daha kaba ve detaylı olmayan desenlerde kullanılır. 50 numara kesik elyaf polyester ipliği aynı zamanda havlu kenar dikişlerinde dikiş ipliği olarakta kullanılır.

Floş atkılı havlular

Floş iplikler parlak görünümü ile soft renkli havlularda daha canlı bir görünüm sundukları için atkıdan desenli havlularda tercih edilirler. Yalnız ıslak mukavemeti düşük olduğu için bordürde çok yüksek oranda tercih edilmezler. Çizgili desenler gibi küçük bordürlerde tercih edilir. Selülozik bazlı olan floş ipliği ham olarak atkıda kullanılır ve pamuklu havlu ile birlikte havlunun renginde boyanır yalnız daha parlak görünür.  Genel olarak 300 denye floş ipliği kullanılır.

atkı ipliği boyalı havlular

Top boya armürlü beyaz havlularda renkli atkı ipliğinden desen verilerek maliyeti düşük hoş görünümlü havlular üretilebilir. Hotel ve hastane havlularında aşağıda ki resimlerde görüldüğü gibi indentren atkı ipliği kullanılarak efektif bir görünüm elde edilebilir. Bu tip havlular hastanelerde her katta ayrı bir renk havlu kullanmak isteyenler için de favori desenlerdendir.

Fantezi atkı iplikli havlular

Bordürde veya havlu boyunca atkıda birçok fantezi iplik kullanılabilir. Hatta az bükümlü fitil tarzında iplikler ile hacimli bordürler bile elde edilebilir. Tabi desen çıkartılabilir ama kullanım ömrü ne kadar olur deneyip görmek gerekir.

 

Havluda genelde % 10 oranında kullanıldığı için maliyet olarak bir külfet getirmesede atkı atma hızı üretim hızını belirlediği için atkı kalitesi üretim verimliliği için önemlidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir